mgr sztuki Akeksander Porakh

Przedmioty: Instrumentoznawstwo i zasady muzyki, realizacja nagrań


Studiował grę na akordeonie, reżyserię wydarzeń kulturalnych oraz kulturoznawstwo. Wskutek wieloletniej fascynacji dźwiękiem komputerowym związał życie z reżyserią dźwięku. W 2009 roku Alaksander ukończył studia Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2011 obronił dyplom magistra Kompozycji na tejże uczelni.

W jego kręgu zainteresowań znajduje się realizacja spektakli teatralnych, koncertów, praca na planie zdjęciowym, w postprodukcji filmowej i w studiu nagraniowym. Pracował w Teatrze Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy jako realizator dźwięku. Dla tego teatru produkował również muzykę do spektakli „Popiełuszko” (reż. Paweł Łysak), „Dziady” (reż. Paweł Wodziński).

Pracował w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W studio należącym do tejże instytucji prowadził nagrania płyty zespołu Imagenta „2 Heads & 3 Tails”.

Udźwiękawiał filmy krótkometrażowe „Włóczęga” reż. Inka Suchorska, „Życie asystenta kamery” reż. Jan Belina-Brzozowski, „Wycinanka” reż. Grzegorz Krawiec, „Dym” reż. Grzegorz Cisiecki (dźwięk na planie i postprodukcja). Od 2013 roku pracuje w Teatrze „Kamienica” w Warszawie. W Akademii Realizacji Dźwięku Prowadzi zajęcia o tematyce „dźwięk w teatrze”.