W dniach 01 – 03 września 2016 roku Adam Pietruszko, wykładowca Akademii Realizacji Dźwięku odwiedził Glasgow w Szkocji na zaproszenie Shoogle Studios (http://www.shooglestudios.com).

Adam nawiązał współpracę z właścicielem Simonem Stokesem (aka Petrichor), który jest znanym DJem i producentem sceny techno i house, jak również certyfikowanym trenerem Ableton. Simon prowadzi szkołę i kursy produkcji muzyki elektronicznej skupiające się na wyżej wymienionych gatunkach muzycznych. Szkoła powiązana jest z Soma Quality Recordings, znanym labelem muzyki elektronicznej, który w tym roku obchodził swoje 25 urodziny, a jego założycielami są członkowie znanego duet Slam. Skupia on wokół siebie takich artystów jak Deepchord czy Silicon Soul. Label jest również znany z oryginalnego wydania płyty winylowej Daft Punk – Da Funk.

Adam wyprodukował dla Shoogle Studios kurs składający się z filmów instruktażowych na temat obsługi oraz sound designu z użyciem syntezatora Lennar Digital Sylenth1, prezentując techniki jakich na co dzień używa w swojej pracy, a które mają również okazję poznać słuchacze Akademii Realizacji Dźwięku na prowadzonych przez niego zajęciach dotyczących syntezy dźwięku.

Kurs został niedawno wydany przez ADSR, platformę specjalizującą się w dystrybucji sampli, soundbanków oraz tutoriali: http://www.adsrsounds.com/produ…/courses/sylenth1-synth-lab/

Materiał zawiera dodatkowo również nagranie masterclass, który Adam poprowadził na miejscu dla grupy uczniów szkoły.


Wizyta poza możliwością zwiedzenia Glasgow i pięknych, zielonych okolic była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń nie tylko technicznych, ale również do dyskusji o obecnych trendach oraz kondycji rynku muzyki elektronicznej, jak również aktualnych tendencji wśród producentów i dystrybutorów soundware’u czyli sampli, pętli oraz presetów do instrumentów wirtualnych.

 

Shoogle Studios posiada szeroką gamę sprzętu oraz instrumentów, w tym również analogowych syntezatorów oraz maszyn perkusyjnych. Szkoła prowadzi m.in. warsztaty z konstrukcji modułów w formacie Eurorack, na których projektowane i wykonywane są obwody elektroniczne, wytrawiane są panele czołowe, a wszystkim zajmuje się grupa oddanych pasjonatów „kabelkologii”. Na terenie studia znajduje się także warsztat zajmujący się serwisem instrumentów i sprzętu elektroakustycznego. Położenie studia w industrialnym otoczeniu doskonale wpasowuje się w klimat muzyki, na którym studio się skupia.

Wizytę można zaliczyć do bardzo udanych i z pewnością była one wartościowym doświadczeniem oraz okazją do wymiany doświadczeń.