Realizator Dźwięku w szkole policealnej
Odkryj fascynujący świat realizacji dźwięku i zdobądź profesjonalne umiejętności z naszą wszechstronną szkołą policealną, która łączy teorię z intensywną praktyką.
Twoja droga do zawodu Realizator Dźwięku w 2-letniej szkole policealnej
Odkryj Świat Realizacji Dźwięku z Naszą Szkołą Policealną
Słuchacze zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu pracy realizatora dźwięku.
Program obejmuje szeroki zakres tematów, koncentrując się głównie na realizacji studyjnej w kontekście muzycznym.
Obejmuje również zagadnienia z elektroakustyki, praktyki nagłaśniania estradowego oraz montażu dźwięku do obrazu, czyli postprodukcji.
Czas nauki obejmuje 2 lata, w systemie zaocznym, wieczorowym.
W zależności od wyboru, absolwenci uzyskują dyplom zawodowy w zawodzie:
- Realizacja nagrań – kwalifikacja zawodowa: montaż dźwięku lub realizacja nagrań dźwiękowych
- Realizacja nagłośnień – kwalifikacja zawodowa: obsługa sceny lub realizacja nagłośnień
Lista przykładowych przedmiotów
Percepcja i ocena dźwięku
Podstawy akustyki i elektroakustyki
Instrumentoznawstwo i zasady muzyki
Audio cyfrowe
Języka angielski zawodowy
Montaż dźwięku
Realizacja nagrań
Realizacja nagłośnień
Postprodukacja
Teoria i praktyka
Dwuletnia Szkoła Policelana
Nasze zajęcia obejmują szeroki zakres zagadnień teoretycznych i praktycznych z dziedziny realizacji dźwięku, elektroakustyki oraz technik nagłośnieniowych i studyjnych. Uczniowie uczą się konfigurować sprzęt audio, zarówno w studiu, jak i na scenie, oraz zdobywają umiejętności pracy z najpopularniejszymi programami do realizacji nagrań, montażu i masteringu dźwięku. Zajęcia praktyczne obejmują również warsztaty nagraniowe, techniki komputerowe oraz podstawy produkcji muzycznej. Nasz program edukacyjny kończy się egzaminami certyfikacyjnymi Avid Pro Tools, które potwierdzają zdobyte umiejętności na poziomie międzynarodowym.
Od kandydata wymagane jest świadectwo ukończenia szkoły średniej (nie jest wymagana matura)
☝ Kandydaci powinni wykazać się zainteresowaniem w dziedzinach związanych z kierunkiem nauki oraz posiadać podstawową wiedzę z zakresu programu szkoły średniej z matematyki i fizyki umożliwiającą uczestniczenie w zajęciach z przedmiotów technicznych
Istotnym atutem kandydata będzie przygotowanie muzyczne lub zainteresowanie muzyką, a także sprawna praca na komputerze.
Praktyczne zajęcia
Na wykładach kładziemy duży nacisk na praktyczne aspekty omawianych zagadnień. Program pomija aspekty teoretyczne matematyki i fizyki, skupiając się na wyjaśnianiu zjawisk spotykanych w praktyce realizatorskiej. Słuchacze zapoznają się z najpopularniejszymi na rynku programami komputerowymi używanymi do realizacji nagrań, montażu i masteringu oraz z urządzeniami elektroakustycznymi.
Podczas ćwiczeń słuchacze doskonalą umiejętności pracy na DAW, kształtowania brzmienia dźwięku oraz wzajemnej kompozycji poszczególnych elementów obrazu dźwiękowego. Używają różnorodnych narzędzi warsztatowych, aby zdobyć kompleksowe umiejętności potrzebne w pracy realizatora nagrań oraz akustyka estradowego.
Certyfikaty i przygotowanie zawodowe
Część zajęć kończy się egzaminami, które uprawniają do uzyskania certyfikatów takich jak Avid Pro Tools Level 101 i Level 110, a także certyfikatów Presonus i Behringer. Certyfikaty Avid są integralną częścią programu i każdy słuchacz ma możliwość podejścia do egzaminów, które nadają międzynarodowy certyfikat po zaliczeniu odpowiedniej liczby zajęć z obsługi oprogramowania Pro Tools.
Absolwenci Szkoły uzyskują:
- Świadectwo ukończenia Akademii Realizacji Dźwięku
- Świadectwo uzyskania kwalifikacji zawodowej
- Certyfikat kwalifikacji zawodowej
- Dyplom zawodowy
Dwuletnia Szkoła Policealna
Zasady Rekrutacji
01
Rejestracja on-line
Wypełnij formularz rekrutacyjny na stronie wybranej szkoły
- Warszawa
- Wrocław
- Jaworzno
- Gdynia
02
Podpisanie umowy
Po rejestracji on-line nastąpi przekierowanie do umowy online, którą należy podpisać podpisem elektronicznym lub innym wskazanym przez formularz sposobem
03
Złożenie dokumentów
Dostarcz do sekretariatu ARD osobiście, listem poleconym lub kurierem:
- Podanie o przyjęcie do szkoły
- Oryginał świadectwa ukończenia szkoły
- Zaświadczenie od lekarza medycyny pracy (skierowanie otrzymasz na adres mailowy),
- Audiogram-badanie słuchu
- 3x zdjęcie rozmiaru legitymacji szkolnej
- Potwierdzenie opłaty wpisowego
Zapisy i opłaty
Zapisy trwają
❄️ Od 1 kwietnia – na następny rok szkolny
❗ Przyjęcia na kurs odbywają się na podstawie kolejności zgłoszeń do wyczerpania miejsc
$ Obowiązuje jednorazowa, bezzwrotna opłata wpisowa
- 500 zł
$ Opłaty za naukę
- 560 zł płatne co miesiąc
- 2500 zł płatne jednorazowo za semestr
Nauka w szkole trwa 4 semestry. Każdy semestr obejmuje 5 mięsiecy.
⨻ Rok szkolny zaczyna się 1 września
⨻ Opłatę wpisowego należy dokonywać konto podane w dokumentacji rekrutacyjnej danej szkoły. W tytule proszę podać imię i nazwisko wpisowe/czesne za miesiąc; rok szkolny np.:
-„Jan Nowak wpisowe ROK”;
-„Jan Nowak czesne MIESIĄC”
Przejdź do formularza rekrutacyjnego swojej szkoły
Krótki opis zagadnień omawianych w ramach zajęć w ARD
01
Elektroakustyka
Omówienie i konfiguracja urządzeń do pracy w studiu i na scenie. Podstawy elektrotechniki oraz zasady połączeń. Sprzęt obejmuje mikrofony, głośniki, procesory DSP, wzmacniacze mocy, słuchawki, procesory dynamiczne i efektowe, miksery analogowe i cyfrowe, korektory, filtry, procesory psychoakustyczne, systemy dystrybucji i transmisji sygnałów, zasilanie systemów audio oraz techniki zapisu sygnałów audio.
02
Technika Nagłośnieniowa
Omówienie praktycznych aspektów pracy na scenie: techniki mikrofonowe, transmisja sygnałów fonicznych, konfiguracja systemów nagłośnieniowych FOH (Front of House, czyli nagłośnienie główne dla publiczności) oraz systemów monitorowych, a także realizacja nagłośnienia FOH.
03
Technika Studyjna
Omówienie praktycznych aspektów pracy w studio: adaptacja akustyczna, techniki mikrofonowe, konfiguracja aparatury, zasady pracy z DAW (cyfrowa stacja robocza) oraz obróbka sygnałów fonicznych (procesory do dynamiki, korekcja, efekty psychoakustyczne, czasowe i modulacyjne).
04
Realizacja nagrań w studio
Zajęcia warsztatowe w studio nagrań obejmujące realizację konkretnego projektu na podstawie wiedzy z przedmiotów: technika studyjna, elektroakustyka, podstawy akustyki, mastering nagrań, techniki komputerowe w realizacji nagrań, podstawy słuchowej oceny dźwięku i instrumentoznawstwo.
05
Realizacja nagrań
Zajęcia warsztatowe w studio nagrań obejmujące realizację projektu na podstawie wiedzy z techniki studyjnej, elektroakustyki, akustyki, masteringu, technik komputerowych, oceny dźwięku i instrumentoznawstwa. Obejmują obsługę Avid Pro Tools na poziomie certyfikowanym Level 101 i 110 oraz pracę z instrumentami akustycznymi i wirtualnymi.
08
Produkcja muzyczna
Podstawy harmonii obejmują zasady tworzenia akordów i progresji harmonicznych. Strojenie głosów i instrumentów polega na dostosowywaniu wysokości dźwięków do określonego systemu. Rytm w muzyce dotyczy organizacji dźwięków w czasie, a jego korekta i identyfikacja pomagają w precyzyjnym wykonaniu.
06
Podstawy akustyki
Poznasz czym są drgania i fale związane z analizą widmową dźwięków. Czym jest działanie narządu głosu i mowy, które są kluczowe dla rozumienia procesów produkcji dźwięku. Poznasz percepcję wzrokową i słuchową, która ma wpływ na mastering nagrań, a w tym na restaurację i obróbkę dźwięku
07
Słuchowa ocena dźwięku
Dźwięk jest analizowany przez nasz układ słuchowy, który rozpoznaje jego głośność, wysokość i barwę. Kształtowanie barwy dźwięku i percepcja przestrzenna są kluczowe dla oceny jakości dźwięku. Właściwości przestrzenne i zagrożenia dla słuchu wpływają na nasze wrażenia dźwiękowe.